amfiteártňa 2011

____________________________________________________________

  • 17.08.11, banskobystrický amfiteáter, BB
  • podpora: PKO, mesto Banská Bystrica, Divadlo z Pasáže, Divadlo Ivana Palúcha, Orphea Agency, MY, BBonline, Bystrica 24, Kam do mesta

____________________________________________________________

program:

Optimista. Ľudovít Winter, génius, ktorý vybudoval Kúpele Piešťany
(Trančík Dušan, 2008, Trigon production / STV / SFÚ)

Film vykresľuje životný údel Lajoša (Ľudovíta) Wintera, zakladateľa svetoznámych kúpeľov v Piešťanoch od jeho začiatkov v 19. storočí, postupne cez útrapy dvoch svetových vojen a neskôr až po ťažké povojnové časy. Dušan Trančík nám prostredníctvom svojho filmu  pomáha pochopiť Wintera ako veľkého nadšenca, ktorého pri realizácii jeho sna nevie nič a nedokáže nič odradiť a tiež odhaľuje jeho hrdinský zápas v zložitom geopolitickom priestore strednej Európy prvej polovice 20. storočia.

Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy
(Šulík Martin, 2007, Trigon production / SFÚ)

Film Martina Šulíka je poctou životu a tvorivému obdobiu jedného z najvýznamnejších slovenských dokumentaristov a etnografov, ktorý významne obohatil slovenskú kinematografiu. Prostredníctvom archívnych záznamov, výpovedí a spomienok rodiny a priateľov sa tvorcovia snažili dať divákovi možnosť spoznať Martina Slivku predovšetkým ako človeka, nie len ako pojem spojený s jeho prácou. Šulík zároveň nepredstavuje Slivku len ako rozhľadeného a zanieteného filmára, ale aj ako milujúceho manžela a otca, občas  autoritatívneho despotu. Film bol vysoko oceňovaný kritikmi a odbornou verejnosťou.

http://somnifere.info/modafinil-prix
http://somnifere.info/tramadol-100mg

____________________________________________________________

tlačová správa_05.08.11:

V stredu 17. augusta o 20:00 ožije po mnohých rokoch opät banskobystrický amfiteáter filmovým podujatím s názvom amfiteártňa 2011. Neformálna skupina ľudí spája(ť_je) umenie tak naďalej pokračuje so svojimi podujatiami pod spoločným názvom _ártne, ktorých cieľom je oživovať zabudnuté schátrané miesta a priestory (naposledy cementártňa 2011 v bývalej nákladnej stanici cementárne).

Jedná sa o druhý ročník podujatia, ktoré sa však prvýkrát podarí umiestniť na nefunkčný banskobystrický amfiteáter, a tým docieliť hlavný zámer amfiteártne. Na rozdiel od minulého ročníka, kedy dostali priestor krátke filmy, tentokrát budú odpremietané dva slovenské dokumentárne filmy z tvorby Trigon production, a to Optimista od režiséra Dušana Trančíka a Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy od režiséra Martina Šulíka. Vstupné bude dobrovoľné.

Oživenie banskobystrického amfiteátra – hoci len na jeden večer – má podľa nás byť pre mesto a aj pre samotný priestor amfiteátru impulzom na oživenie a otvorenie verejnej diskusie, ktorá posledné roky v meste na túto tému akoby neexistovala. Chceme prekonať akúsi bariéru, ktorá bráni reálnemu pohľadu na stav amfiteátra a uvažovaniu o provizórnej rekonštrukcii, pri ktorej by amfiteáter spĺňal svoj účel.

Tešíme sa spolupráci mesta a PKO, vďaka ktorej je realizovaná amfiteártňa, a ktorú tiež vnímame ako krok vpred vo vzťahu mesto – mladá iniciatíva.

Comments are closed.